„Cesarskie Cięcie. Próby o samobójstwie” Teatru ZAR dwukrotnie nagrodzone w ramach festiwalu „Fringe” w Edynburgu

9-20 sierpnia 2012

Na edynburskim festiwalu „Fringe” w dniach 9-13 oraz 15-20 sierpnia w Summerhall odbyły się prezentacje przedstawienia Teatru ZAR „Cesarskie Cięcie. Próby o samobójstwie”. Teatr ZAR zdobył w Edynburgu ogromne uznanie publiczności oraz znakomite recenzje. Twórcy na festiwalu zdobyli aż dwie nagrody: the Herald Angel Award oraz the Total Theatre Award.

18 sierpnia Teatr ZAR odebrał skrzydlatą statuetkę Herald Angel przyznawaną przez krytyków gazety "The Herald" z Glasgow. Poza Teatrem ZAR nagrodą uhonorowane zostały między innymi zespoły muzyki dawnej i teatru tańca, a także Tadashi Suzuki, występujący w programie International Festival. Złota statuetka została ufundowana przez Bank of Scotland.

Druga zdobyta przez Teatr ZAR nagroda Total Theatre Award przyznawana jest w kategorii Physical/Visual Theatre (teatr fizyczny/plastyczny) za najbardziej innowacyjne inscenizacje teatralne festiwalu. Nagroda Total przyznawana jest na edynburskim festiwalu od ćwierć wieku. Nagrodę z 2012 roku ufundowały Barbican, University of Chichester, University of Winchester oraz Warwick Arts Centre. Jury nagrody, w którym zasiadali krytycy i teatrolodzy z wielu ośrodków w Wielkiej Brytanii (m.in. Doroty Max Prior z „Total Theatre”, Lyn Gardner z „The Guardian”, Antony Dean - Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Winchester, Donald Hutera z „The Times”) spośród ponad 2600 wydarzeń festiwalu wzięło pod uwagę 360 spektakli teatralnych i w kategorii Teatr fizyczny/plastyczny nominowało do nagrody dziewięć.